U tiskáren Canon nebo Epson vás může zajímat i rozlišení a rychlost tisku

Počítačové tiskárny si pořizujeme z nejrůznějších důvodů, a pokud nám slouží i pro zpracování fotografií, zajímá nás, v jakém rozlišení tato zařízení pracují.velkokapacitní rotačková tiskárna.jpg

Rozlišení tisku

Jedním z důležitých parametrů, především u inkoustových tiskáren, u nichž vyžadujeme vyšší kvalitu výtisku (např. pro fotografie), je počet tiskových bodů na jednotku délky, v tomto případě udávané v palcích. Tento parametr se uvádí v jednotkách Dpi a vyjadřuje, kolik pixelů tiskárna zvládne zobrazit v délce jednoho palce. U laserových zařízení to bývá standardně 600 x 600 Dpi, i když se vyrábí některé s vyšším rozlišením. Tento počet bodů je však obvykle dostačující vzhledem k tomu, že laserový tisk je primárně určen pro textové dokumenty, případně grafy a tabulky.
U inkoustových zařízení je standardní rozlišení mnohem vyšší, většina i těch levnějších modelů tiskáren disponuje hodnotou 4800 x 1200 Dpi, tedy pixelů na palec (2,54 cm). Současné minimum pro kvalitní výtisky inkoustovek je 4800 x 600 Dpi, ale pokud hledáte tiskárnu pro zpracování fotografií, zaměřte se na rozlišení ještě vyšší, např. 5760 x 1440 nebo dokonce 9600 x 2400 Dpi.inkoustová tiskárna s podavačem papíru.jpg

Rychlost výtisku

Pro běžné domácí uživatelské prostředí, kde převládá pouze několik stránek za den, anebo dokonce ani to ne, není tisková rychlost podstatná, ale pokud je tiskárna využívána např. pro kancelářské aplikace nebo velké objemy dat, počítá se i doba, za jakou tiskárna dokáže vychrlit určitý počet stran. Udává se v počtu stran za minutu a je známo, že obecně je toto číslo vyšší u laserových tiskáren. Standardně je to 30 stran za minutu, ale výjimečné nejsou ani „kancelářské speciály“, které tisknou každou sekundu jednu stranu.
Inkoustové periferie jsou obvykle pomalejší, v průměru to bývá kolem 15 stran za minutu, nejlevnější inkoustovky většinou zvládají jen 7 stran za 60 sekund. Samozřejmě existují i rychlejší přístroje, které jsou však ve vyšších cenových kategoriích a nejsou považovány za standardní.