Putování středověkými provensálskými vesničkami

Mougins

Leží na jihovýchodě Francie.

Dodnes je tu asi 20 malířských ateliérů. Projít se můžete po historickém centru s křivolakými uličkami, které jsou lemované butiky s dekoračním uměním a uměleckými galeriemi. Prostředí je tak úchvatné, že tu pobývali osobnosti jako Winston Churchil, Christian Dior, Catherine Deneuve.

Spatříte pozůstatek centra Římanů, protože Mougins byla ve středověku důležitějším místem než Cannes.
dům za řekou

Biot

Vesnice byla založená už v roce 154 před Kristem na kopci porostlém mimózami a olivovníky pár kilometrů od moře. Leží mezi městy Nice a Antibes. Kdysi patřila řádu Templářů. Kolem se nachází zbytky hradeb z 16. století. Vchází se dvěma branami. Kamenné uličky vedou na ochoz. Je to místo, které rozhodně nevynechejte. Pohled do okolí stojí za to. V centru na arkádovém náměstí ze 14. a 15. století stojí galerie s křížovými klenbami a kaplí kajícníků. Na dalším náměstí jsou v dlažbě dva maltézské kříže. Nachází se tu kostel Sainte Marie-Madeliene. Fresky byly na příkaz biskupa z Grasse odstraněny jako nevhodné.
schody z kamenů

Les Baux-de – Provence

Leží na úpatí pohoří Les Alpiles, kousek od města Arles. Stálých obyvatel je tu kolem 20. Z pohledu z jižní strany na vás zapůsobí monumentální ruiny hradu, který byl svého času největší v širokém okolí.

Do vesnice se dostanete dvěma cestami. Hlavní komunikace je spojená s parkovištěm. Druhá stoupá po schodech z údolí prudce vzhůru a je jen pro pěší.

Navštivte hradní plošinu, kde se nachází funkční kopie středověkých katapultů.

Při putování středověkými provensálskými vesničkami narazíte na Gordes.

Stojí na jednom z vrchů pohoří Monts de Vaucluse. Místo si vybral v dávnověku kmen Vulgiente. Ani Římané se tomuto místu nevyhýbali a stálo tu zde jejich oppidum Gordense. Ve středověku tu vzniká benediktínské opatství a na začátku 11. století byl postaven hrad. O 5 století byl přestavěn na renesanční zámek. Gordes bylo často zapleteno do šarvátek, tak si obyvatelstvo začalo stavět svá obydlí na těžko přístupných místech. Svého času byla jediná přístupová cesta – příkré schodiště vytesané do skály. Pod vesnicí se nalézá rozsáhlé podzemí, které sloužilo k úschově zásob i obyvatel.

Mérindol

Vesnice stojící na úbočí pahorku je symbolem represí proti Valdenským. V roce 1545 byla kompletně zničena. Obyvatelům se podařilo prchnout do hor a z jejich obydlí zbylo jen pár ohořelých zdí. Místo je dnes je centrem Valdenských studií. Podhradí se začalo osídlovat kolem kostela St. Anne se saracénskou zvonicí ve tvaru kupole. Na domech jsou emblémy ze 17. a 18. století.

Lauris

Stojí na skalním štítu a ve středověku zažila své největší období prosperity. Na vyvýšené terase stojí pravoúhlý hrad se středověkým opevněním. Najdete tu zachované domy s vraty a kašnami ze 17. století. Kostel pochází z 15. století, má kovanou zvonici a rekonstruován byl v roce 1702.

Návštěva této oblasti je jako balzám na duši. Neváhejte a rozjeďte se za krásami malebného Provence.