Co musíte vědět o okapech?

Úkolem těchto klempířských prvků je zajistit plynulé odvodnění, ale i ochranu střechy. Dejte si vyhotovit odborný návrh celého okapového systému na míru a instalaci svěřte do rukou zkušeným odborníkům. Návrh musí zohledňovat danou lokalitu, sklon a tvar střechy, také její povrch, plochu, povětrnostní a klimatické podmínky i možnosti odvedení dešťové vody.

mech na střeše

Celý okapový systém stojí na žlabech, které zachycují vodu. Ta ústí do žlabového kotlíku a odtud do okapové roury. Podle normy na každých 100 čtverečních metrů střechy by měla připadnout jedna okapová trouba s průměrem alespoň 100 milimetrů. Žlaby se montují ve spádu minimálně 5 mm / m. Na každých 10 metrů délky žlabu má být jedna svodová trouba. Pokud je délka žlabu více než 10 metrů, montují se žlaby se spádem od středu ke krajům.
lešení u domku


1.       Přetížené žlaby neplní svou funkci dobře. Jejich délka proto nemá přesahovat 15 metrů. V opačném případě hrozí deformování a dilatace žlabu.


2.       Aby okapy a žlaby dobře sloužily, je nezbytná jejich pravidelná údržba, odstraňování nánosů listí a nečistot. Ideálně metlou či VAPkou, nikoliv ostrým nářadím.


3.       Chcete-li zabránit ucpávání, zvolte odvodňovací systém s ochranným sítem nebo síť na žlaby.


4.       Žlaby jsou půlkruhové, čtvrtkruhové, čtyřhranné, lichoběžníkové, trojúhelníkové, eliptické a jiné. Z praktických důvodů jsou preferované půlkruhové průřezy.


5.       Přímá úměra ceny a kvality se spojuje v okapech z pozinkované oceli. Pro předcházení korozi je bude nezbytné pravidelně natírat. Vydrží 20 let.


6.       Nechce se vám natírat? Vyberte si z řady výrobků z pozinkované oceli, jejichž povrch je potažen plastovým filmem. Ten ho ochrání před korozí a jejich životnost prodlouží dvojnásob. Ovšem za tento bonus si připlatíte.


7.       Minimálně 50 let bude sloužit okapový systém z titanu, hliníku nebo z mědi.


8.       Počítejte s tím, že měděný odstín časem a vlivem počasí začne táhnout svou barvu blíže k hnědé s nádechem zelené, titanzinek získá matnou patinu. Tu mu dokáží dodat i ve výrobě.


9.       Co se týče mědi, střeše sice velmi sluší, ale obecně se na okapy nedoporučuje, jedině, pokud máte vysoký ostnatý plot.


10.   Není vhodné kombinovat měď s pozinkovanou ocelí. Tyto materiály se vzájemně nesnášejí. Pokud jsou spojeny při průniku vlhkosti, stačí i vzdušná vlhkost, vzniká elektrolytická koroze, která skončí úplnou degradací slabšího materiálu, v tomto případě oceli.